Lwy buszują po świecie Podróże

Jak jeść ręką? Obiad na Sri Lance: instrukcja obsługi jedzenia palcami. Film.

Autor:
opublikowano
7 czerwca 2018

Na Sri Lance opanowałem sztukę jedzenia ręką, bo wtedy ryż z curry smakuje podwójnie dobrze. Spróbuj, a zyskasz szacunek miejscowych, bo zjesz kulturalnie. Swoją pomocną dłoń podał mi Indika Kodi, który jedzenie bez sztućców wyssał z mlekiem matki. Razem z Indiką zjadłem obiad tak, jak to robią mieszkańcy Sri Lanki – palcami. Czy zawsze musisz jeść prawą ręką i czy można oblizywać palce?

Sri Lanka jedzenie reka tusąlwy

Zasady jedzenia ręką

Wydaje się to takie proste: nabrać trochę jedzenia palcami jak łyżką i włożyć do buzi, ale diabeł tkwi w szczegółach.

    1. Umyj ręce. Przy każdej restauracji, barze, bufecie powinna znajdować się umywalka i mydło w części jadalnej lub bardzo blisko niej. Toalety mają osobne umywalki.

    2. W brew obiegowym opiniom nie je się wyłącznie prawą ręką. Wszystko zależy od tego czy posługujesz się lewą, czy prawą ręką w codziennych czynnościach. Je się zatem tą ręką, która nie służy do czynności higienicznych, a mówiąc wprost – do mycia i podcierania tyłka. Papier toaletowy używa się bowiem na Sri Lance i w większości krajów azjatyckich, do osuszania części intymnych po tym, jak zostaną umyte przy pomocy ręki i wężyka z wodą przy muszli.

    3. Nie tapla się w jedzeniu i nie brudzi całej dłoni. Sypkie części dania, jak ryż, miesza się i lekko ugniata z sosem przy pomocy dwóch pierwszych paliczków palców.

    4. Nabrane jedzenie na cztery palce popycha się następnie kciukiem, jak małym spychaczem, przy wkładaniu do ust.

    5. Możesz pomóc sobie w nabieraniu sosu i mniejszych cząstek jedzenia przy pomocy kawałków chlebka roti.

    6. Na koniec jedzenia większość mieszkańców Sri Lanki nie oblizuje palców, bo uchodzi to za niekulturalne. Ręce po posiłku trzeba umyć w restauracyjnej umywalce lub wytrzeć w serwetkę. Palce oblizują i cmokają przy tym przedstawiciele mniejszości muzułmańskiej (ok 7.5% mieszkańców Sri Lanki), ale dla buddyjskiej większości takie zachowanie nie licuje z dobrym wychowaniem przy stole.

Przewaga jedzenia ręką nad widelcem i nożem

Dlaczego jedzenie ręką jest takie przyjemne?

    1.  Do zmysłu smaku dochodzi kolejny potężny zmysł, czyli dotyk. Spodobało mi się to, że czułem teksturę potrawy, jej niuanse. Mogłem wyciągnąć kostkę zanim trafiła do ust, a nie wypluwać ją ukradkiem.

    2. Ile razy zdarzyło Ci się oparzyć usta i język podczas jedzenia posiłku? Palce są pierwszym i niezawodnym termometrem zapobiegającym jedzeniu zbyt gorących potraw.

    3. W prosty sposób można oddzielić owoce ze skóry np. kawałki mango zanurzone w sosie curry. Po prostu przytrzymuje się je palcem wskazującym i ściąga miąższ kciukiem. Podobnie pestki, nasiona – palce są tu dużo zwinniejsze niż niezgrabny nóż i widelec.

TAGS
WPISY POWIĄZANE

DODAJ KOMENTARZ

Paweł Kempa
Polska

Pamiętam jak marzyłem, żeby zobaczyć lwy w Nogongoro. Moimi idolami z dzieciństwa byli Tony Halik i Sir David Attenborough. Wodziłem palcem po mapach zapewne tak, jak oni. Zostałem dziennikarzem z żyłką podróżniczą. Współpracuję z National Geographic Traveler. Przez 5 lat tworzyłem w Men’s Health dział „Wyzwania”, a sporty ekstremalne testowałem na własnej skórze. Lubię ostrą kuchnię tajską, norweskie lodowce i zapach afrykańskiego buszu o poranku. Z żoną i rocznym dzieckiem ruszyłem przez Indonezję, Malezję i Tajlandię, gdzie zostałem zainfekowany nieuleczalnym wirusem podróżowania we troje. Pewnego dnia spojrzałem prosto w oczy lwicy w Ngorongoro.

O blogu

Na blogu Tu są lwy ruszasz ze mną w podróż. Zamieściłem tu przygody, patenty, opisałem miejsca i wyzwania, których doświadczyłem na własnej skórze. Bo każdy ma swój Everest i każdy ma swoje „lwy” do odkrycia – czasem za płotem, czasem na końcu świata. Nazwa Tu są lwy nawiązuje do łacińskiego zapisu „Hic sunt leones”. W ten sposób oznaczano na antycznych mapach tereny dzikie, nieznane kartografom. Tą odkrytą wiedzą, ale – co najważniejsze – emocjami dzielę się tu z Tobą.

Lwy polują na zdjęcia
Lwy polecają: